Haber

RTÜK, Disney Plus için soruşturma başlattı: ‘Atatürk dizisi savunulacak’

Dijital yayın platformu Disney Plus’ın “Atatürk” dizisini yayınlamayacağı iddia edildi.

İddiaların ardından Twitter hesabından açıklama yapan Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Ebubekir Şahin, Disney Plus hakkında soruşturma başlatıldığını duyurdu.

Şahin, “Dijital medya hizmet sağlayıcısı Disney+’ın yerli içerikli ‘Atatürk’ dizisini platformunda yayınlamama kararı aldığı yönündeki kamuoyu bilgisine istinaden örgütün savunmasının alınmasına ve soruşturma başlatılmasına karar verildi. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün en önemli toplumsal değerimiz olduğunu belirterek, “Lobiciliğe müdahale iddiaları titizlikle araştırılıyor” dedi.

Amerika Ermeni Ulusal Komitesi, Disney Plus’ı fragmanı paylaşılan “Atatürk” dizisinin yayınlanmaması için davet etmişti.

İYİ PARTİ KONUŞMACI GÜÇLÜDÜR: DISNEY PLUS’U UYARIYORUZ

İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu da Disney Plus’a sosyal medyadan tepki gösterdi.

Zorlu, “Haklı tepkiler üzerine yayınlanacağını duyurdukları ‘Atatürk’ dizisini yayından kaldırma kararı alan dizi/film platformu Disney Plus’ı, bu sefer de Türkiye’nin baskı ve yönetmenliğiyle uyarıyoruz. Ermeni lobisi Mustafa Kemal Atatürk, Türk Milleti demektir, “Böyle bir karar alınırsa, söz konusu platforma üye olan tüm vatandaşlarımızı üyeliklerine son vermeye çağırıyoruz” dedi.

ÖMER ÇELİK: Ayıp

“Amerika merkezli bir dizi/film platformunun Ermeni lobisinin baskılarına yenik düşerek ‘Atatürk’ dizisini yayınlamadan iptal etmesi çok yazık. Söz konusu platformun bu tavrı Türkiye’nin değerlerine saygısızlıktır. AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, “Daha önce çeşitli vesilelerle bulunduk. Bahsettiğimiz gibi ABD’deki soykırım şebekesi tarihi olayları boktan siyaset malzemesi olarak kullanıyor. Bu lobinin amacı defalarca görüldüğü üzere Türkiye-Ermenistan bağlarının normalleşmesini engellemektir.Bu şebekelerin faaliyetleri Atatürk ve Türkiye Cumhuriyeti aleyhine kararsızdır.Bu şebekelere teslim olurlar.Eğilenler boyun eğmelidir. utanmış”. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu